View Single Post
Old 07-25-2012, 03:26 PM   #25
kjanyeaz1

Join Date
Oct 2005
Posts
455
Senior Member
Default
Pencil, paper, whiteboard, whiteboard eraser, whiteboard markers. I think my overall school budget comes out to around a couple bucks per student. How much again does your toy cost?
It's well known that the US underfunds education.

Smartboards are expensive. In many US school districts, the parents actually band together to buy them for their child's classrooms or lobby for corporate donations. The effectiveness is so clear that it's a no brainer.

Just to be clear, we do more than make interactive whiteboards. We also make interactive response systems (so teachers can gauge students' understanding very quickly), classroom audio solutions (just in case there's, say, a deaf student...), remote learning tools (for, say, people who live in the middle of nowhere in BC), tablet software (iOS & Android), etc.
kjanyeaz1 is offline


 

All times are GMT +1. The time now is 12:15 AM.
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Design & Developed by Amodity.com
Copyright© Amodity