General Discussion Undecided where to post - do it here. |
Reply to Thread New Thread |
![]() |
#1 |
|
|
![]() |
![]() |
#3 |
|
|
![]() |
![]() |
#4 |
|
|
![]() |
![]() |
#6 |
|
|
![]() |
![]() |
#8 |
|
|
![]() |
![]() |
#9 |
|
|
![]() |
![]() |
#10 |
|
There's a huge difference in the McD's of today and that of yesteryear, not only McD's but other joints as well, burger King, Burger Queen, A&B etc...
McD's did have toasted buns and your burger was made to order, add 5¢ per burger and make it a triple for 25¢! In the mid 70's the Q lb'er came out and it was a kick ass product! IDK WTF happened but as we all know it's all went to shit..maybe it's too much .gov or monetary policy in a shrinking economy but there was a day and time when "fast food" was NOT a slur or a term you'd avoid. |
![]() |
![]() |
#11 |
|
|
![]() |
![]() |
#12 |
|
|
![]() |
![]() |
#13 |
|
Yes, the hamburgers didn't contain soy protein and the cheese trans-fats. And I'll bet the milkshakes contained significant amounts of real milk and cream, and no HFCS obviously. At my old job we served milkshakes, and the 3 main ingredients Ice Cream, chocolate milk, and chololate sauce ALL contained HFCS (I mean corn sugar ![]() |
![]() |
![]() |
#14 |
|
|
![]() |
![]() |
#15 |
|
|
![]() |
![]() |
#16 |
|
The cost of raising a child in 1995 averaged $145,000. Today it costs $227,000.
![]() LoraxV on flickr Sources: U.S. Department of Agriculture An ounce of gold sold for $58 in 1972. Today it costs $1,664. ![]() Source: Goldprice.net The price of one U.S. stamp in 1971 was 8 cents. Today it is 45 cents. ![]() Flickr / Whatknot A pack of cigarettes sold for 45 cents in 1968. Today it costs up to $11. ![]() Flickr / squishband Source: The Evening Independent, March 19, 1968 The price of tuition at Yale was $1,950 in 1967. Today it is $38,300. ![]() Flickr / InAweofGod'sCreation Sources: The Robesonian, "College Tuition Costs On Rise," Feb. 1, 1967 and FindTheBest. The median new home in 1963 cost $17,200. Today it is about $212,000. ![]() Flickr / roger4336 Source: U.S. Census A movie ticket cost 50 cents in 1962. Today it costs as much as $13. ![]() John McNab on flickr Source: Baby Boomer Headquarters A child's ticket to Disneyland cost 35 cents in 1956. Today it costs $80. ![]() |
![]() |
![]() |
#17 |
|
A 24-pack of Budweiser cost $2.93 in 1954. Today it costs $19.99.
![]() Flickr / Whatknot Source: Predatory Pricing In A Market Economy The average price of a new car in 1950 was $1,510. Today it is $30,748. ![]() Flickr / Basic Transporter Sources: The People History and Autoblog A box of Corn Flakes cost 12 cents in 1945. Today a similar sized box costs $3.79. ![]() Source: Food Timeline The price of a Coca-Cola bottle in 1944 was 5 cents. Today a similar size bottle costs 89 cents. ![]() Flickr / Kassie Mary Source: Food Timeline and WSJ A Hershey Bar sold for 5 cents in 1937. A similar size bar costs 99 cents today. ![]() PhotosNormandie on flickr Source: Food Timeline The price of gas in 1923 was 21 cents per gallon. Today it averages $3.84 per gallon. ![]() Flickr / Nordiska museet Source: The Evening Independent, Aug. 14, 1923 and AAA |
![]() |
![]() |
#18 |
|
Joboo, most of those prices you listed (give or take) on average around a 20 times price increase. Mathematically speaking the next 20x bump should come around a lot sooner. |
![]() |
Reply to Thread New Thread |
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests) | |
|