LOGO
Reply to Thread New Thread
Old 08-28-2009, 06:49 PM   #1
evalayCap

Join Date
Oct 2005
Posts
438
Senior Member
Default What would you eat on 20 Dollars a week...
I saw this thread on another site and found it interesting. So the question is if you had only 20 bucks to buy food for the week what would you buy?

Lots of chicken and vegi's with a few extra's. My thinking is that if I ran out of chicken I would still have plenty of eggs.

2 X 18 Count Eggs - 4.00
5 lbs Chicken Thighs @ 1.29 lb - 6.45
1 Bottle Hot sauce - 1.00
1 Bottle Ranch - 1.49
1 Head Lettuce - .99
1/4 Pound of Baby Spinach from Salad Bar - 1.50
1 bag frozen broccoli - .99
1 bag frozen cauliflower - .99
1 16 count pkg Kraft Deluxe American Cheese slices - 2.49

Total: 19.90
evalayCap is offline


Old 08-29-2009, 02:36 PM   #2
TineSeign

Join Date
Oct 2005
Posts
507
Senior Member
Default
lots of jr bacon cheesebugers and salads from wendy's

seriously though, it would probably be alot of chicken, eggs and tuna. As far as a veggie, kale would probably be a good choice. Its fairly cheap and has a ton of nutritional value and fiber. I probably wouldn't waste money on something like iceburg lettuce.
TineSeign is offline


Old 08-29-2009, 05:47 PM   #3
poulaMahmah

Join Date
Oct 2005
Posts
478
Senior Member
Default
McDoubles are only a dollar. I just throw away the bun. :wink:
poulaMahmah is offline


Old 08-30-2009, 01:32 AM   #4
evalayCap

Join Date
Oct 2005
Posts
438
Senior Member
Default
You would eat nothing but McDoubles for 7 days?

I chose the iceburg because it's cheap and mix's well with baby spinach.

So who else has an opinion? 20 dollars to buy groceries to last a week...
evalayCap is offline


Old 08-30-2009, 02:04 PM   #5
poulaMahmah

Join Date
Oct 2005
Posts
478
Senior Member
Default
No, can't handle McDonalds that often. But they are good for an emergency if you find you are working through lunch (again!) and they are cheap.

If you order them with no bun they typically wrap them in lettuce. It is a little messy, but not bad.
poulaMahmah is offline


Old 08-30-2009, 02:39 PM   #6
TughEmotteTug

Join Date
Oct 2005
Posts
503
Senior Member
Default
$20 for the week? Let's see...

Eggs (mine are $1.49 a dozen, so I'd get two dozen) - $3
Cream - $1.50
Chicken (leg quarters are $.49 a pd this week, so I'd get those) - $4/8#
Beef... whatever was on sale or discounted for expiration
Pork... ditto
Tuna - 2 cans $3
Cheese... 8 oz. whatever real cheese was on sale/cheapest
Diet soda - 4/$1 store brand
Veggies... hit the farm stands for 4/$1 cukes, zucchini, summer squash, greens and then, if I have any leftover $ I'd get store veggies on sale or frozen.
TughEmotteTug is offline



Reply to Thread New Thread

« Previous Thread | Next Thread »

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

All times are GMT +1. The time now is 01:42 AM.
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2
Design & Developed by Amodity.com
Copyright© Amodity